20 marca 2021

XLIV Ogólnopolskie warsztaty dla Instruktorów Tańca i Tancerzy – Taniec Użytkowy

Taniec to Twoja pasja, którą realizujesz w każdej wolnej chwili, a może sam prowadzisz zajęcia?
Te intensywne, weekendowe warsztaty są właśnie dla Ciebie!

  • mnóstwo wiedzy praktycznej
  • mnóstwo fajnych pomysłów na zajęcia
  • fantastyczni ludzie!

W dniach 24-26 września 2021 zapraszamy do Poronina, na kolejną odsłonę warsztatów dla tancerzy i instruktorów tańca towarzyskiego, użytkowego – tym razem tematem przewodnim będzie Taniec Użytkowy. Nasi instruktorzy przekażą mnóstwo gotowych sposobów i rozwiązań, jak roztańczyć się amatorsko, ale także prowadzić zajęcia w grupach tanecznych. Wszystko na bazie tańców spoza kanonu tańców towarzyskich turniejowych.

Co to jest taniec użytkowy?

Jak sama nazwa wskazuje – korzystamy z niego przy okazjach, które każdemu zdarzają się w życiu: zabawa sylwestrowa, wesele, ostatki czy domówka, na której przeznaczamy jest jeden pokój na “parkiet do tańca”.

Oczywiście chodzi o taniec w parze, a nie solo. Technika tańca użytkowego czerpie jak najwięcej z form wykorzystywanych przez ludzi tańczących – wcześniej nie uczących się tańczyć. Instruktor zamyka ją jednak w konkretne techniczne normy, zdecydowanie poszerzając zakres elementów technicznych – figur tanecznych. Dzięki temu partner jest w stanie zatańczyć większość możliwych technik z partnerką, która nigdy nie uczyła się tańczyć.

Tańce użytkowe obejmują minimalną ilość rodzajów tańca, które umożliwiają taniec do każdej muzyki granej na polskich imprezach:

  • “Disco Fox” potocznie “na 3”
  • “Dwa na jeden” w rozwinięciu przechodzący do “foxtrota”
  • “Walczyk” jako technika tańczona do muzyki w metrum 3/4.

W tańcu użytkowym instruktor skupia się przede wszystkim na jakości prowadzenia i podążania, unika uczenia schematów, zachęcając jednocześnie do improwizacji osadzonej w normach technicznych. Skupia się na estetyce ruchu, przedkładając jednak nad nią komfort partnerki i partnera oraz pro-zdrowotne aspekty tańca.

Nasi prowadzący

Aleksandra Foryś-Urban i Andrzej Urban

  • DISCO-FOX (DISCO-TEP) – UŻYTKOWO, ALE Z POLOTEM
  • PODSTAWY TANGA ARGENTYŃSKIEGO
  • DWA NA JEDEN – FOXTROT
  • PODNOSZENIA

Tancerze, dyplomowani instruktorzy tańca z wieloletnim doświadczeniem, propagatorzy komfortowego i skutecznego prowadzenia oraz umiejętnego podążania podczas tańca w parze, miłośnicy improwizacji i zabawy muzyką oraz rytmem. Absolutni zwolennicy korzystania z naturalnego ruchu ciała, który świadomie ukierunkowany prowadzi do wygodnego i przyjemnego tańca.

Swoją taneczną filozofię zbudowali przede wszystkim na podstawie ponad 20-letniego doświadczenia zdobytego na parkiecie – zarówno zawodowo, jak i prywatnie na różnego rodzaju tanecznych imprezach oraz dzięki udziale w wielu warsztatach i szkoleniach z różnych form tańca.

Każde z nich doskonaliło swoje taneczne umiejętności w innych dziedzinach (Ola – taniec towarzyski, salsa kolumbijska, hip hop, etc. / Andrzej – taniec ludowy, użytkowy, tango argentyńskie etc.), jednak miłość do tańca i do siebie nawzajem oraz chęć ciągłego poszerzania tanecznych horyzontów, umożliwiły im połączenie sił i dopracowanie wspólnego punktu widzenia na taniec w parze.

Na co dzień pracują w swoim Studio Tańca „La Fiesta” w Raciborzu. Prowadzą kursy tańca użytkowego i towarzyskiego, uczą tanga argentyńskiego oraz tańców latynoamerykańskich na zajęciach Ladies Latino, a także przygotowują młode pary do Pierwszego Tańca.

O zajęciach:

Podstawy tanga argentyńskiego – jak prowadzić i podążać
Poznaj podstawy tego wspaniałego tańca. Jednocześnie będziemy nawiązywać do inny tańców gdzie partner prowadzi a partnerka podąża. Nakreślimy w ten sposób trasę jaką dobrze jest podążać by dotrzeć do celu. A celem będą słowa: “Genialnie prowadzisz!” “Super się z Tobą tańczy – czytasz w moich myślach!”

Dwa na jeden – foxtrot
Poznamy podstawy tych wspaniałych tańców, które będziecie mogli wprowadzić na każdą imprezę i z każdą partnerką. Wyjaśnimy że 2na1 to nie disco-fox i skąd wzięło się takie przeświadczenie, że to ten sam taniec. Jak płynnie przemieszczać się między tymi tańcami, kiedy, do jakiej muzyki i z kim prowadzić.

Disco-fox (disco-tep) – użytkowo ale z polotem
Będziemy bazować na prostszej formie którą większość tańczy – disco-tep. Wprowadzimy Was jednak w świat elementów dużo trudniejszych – ale jednocześnie przystępnych fizycznie i co ważne – do poprowadzenia z każdą partnerką!

Podnoszenia
Pokażemy i omówimy podstawowe podnoszenia które śmiało można wykorzystać zarówno przy zabawie, pokazie czy pierwszym tańcu. Omówimy wszystkie za i przeciw z punktu widzenia zarówno zdrowotnego jak i technicznego.

Piotr Bolesławski – SOCIAL CHA-CHA-CHA

Instruktor tańca sportowego, pedagog. Wychowanek Studia Tańca Patryka Mierzwy w Lubinie. Od 15 roku życia tańczył turniejowo, zdobywając najwyższą klasę taneczną w Polsce, był członkiem formacji tanecznej Progress. Posiada specjalizację Instruktora Tańca Sportowego zdobytą na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w 2009 roku. Ukończył‚ z wynikiem celującym, instruktorski kurs kwalifikacyjny 2010-2012 o specjalności taniec towarzyski przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie.

Lata pracy instruktorskiej w studiach tańca, wieloletnia praca z dziećmi w szkołach podstawowych i średnich oraz zamiłowanie do tańca i satysfakcja z nauczania innych były fundamentami Studia Tańca Luna Dance w Lubinie, którego od 2011 roku jest właścicielem. Na swoich zajęciach zwraca szczególną uwagę na rytmiczność i estetykę wykonywanego ruchu. Stwierdzenie “nie dam rady” nie istnieje w jego słowniku, swoim kursantom stara się udowodnić, że zaangażowaniem i ciężką pracą są w stanie wypracować wszystko. Poczucie humoru, szybkie przełamywanie barier i przede wszystkim indywidualne podejście do każdego uczestnika zajęć, to jego znak rozpoznawczy.

O zajęciach:

Social Cha-cha-cha czyli wersja bez „przeprostów”, w której tańczysz całym ciałem do muzyki latynoskiej na rozluźnionych kolanach. Cha Cha Cha, to taniec który jest obecnie powszechnie nazywany po prostu Cha Cha. Charakteryzuje się rytmem Cha Cha Cha w Chasse (krok boczny / potrójny). Wersja Social jest tańczona przy rozluźnionym ciele, a nie tak jak towarzyska przy jego spinaniu. To świetna okazją do tańca do różnych popularnych piosenek z lat 50. i 60. I nie tylko. Warsztaty będą wzbogacać sposób poruszania się po parkiecie i podkreślą głębię ruchów, aby pomóc wypełnić całą muzykę.

Krystyna Pajerska-Sherwood

  • TECHNIKA DISCOFOXA SPORTOWEGO
  • WPROWADZENIE DO BLUESA
  • DIPS&TRICKS

Krysia specjalizuje się we współczesnej odmianie discofoxa. Bliską przyjaźń z tą techniką tańca, a dokładnie jej rosyjską odmianą rozpoczęła wyjazdem do Rosji na NORDCUP – największy tamtejszy festiwal związany z tym stylem. Od tego czasu odwiedza rosyjską społeczność tego tańca regularnie i skupia swoje działania na propagowaniu tego stylu zarówno w Polsce jak i innych europejskich krajach. W swoim dorobku posiada takie osiągnięcia jak: oficjalne Mistrzostwo Polski stylu discofox 2018, II v-ce mistrzostwo świata w stylu discofox 2017, jako pierwsza (i póki co jedyna) osoba nie pochodząca z Rosji zdobyła kategorię j&j Main discofox w rosyjskim systemie punktowym. Ma na swoim koncie również starty w najwyższej klasie j&j Stars&Champions. Obecnie skupia swoje działania na integracji środowiska discofox zarówno w Polsce jak i poza jej granicami – nieustannie pogłębiając swoją wiedzę u swoich rosyjskich mentorów.

O zajęciach:

Discofox sportowy czyli o tym jak, kiedy i dlaczego warto podejść do discofoxa bardziej technicznie, czy sportowo. O esencji stylu, typach rywalizacji turniejowych, kryteriach oceny i najczęściej popełnianych błędach. porozmawiamy o budowaniu motywacji, oraz w ramach ciekawostki o rosyjskiej metodyce nauczania – jak i dlaczego daje bardzo szybkie efekty.

George Sherwood

  • WPROWADZENIE DO BLUESA
  • DIPS&TRICKS

    Nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem. Choć w swoim dorobku ma wiele styli (taniec towarzyski, salsę, tango argentino, fusion) specjalizuje się w West Coast Swing oraz Blues. Naukę tych tańców rozpoczął w Izraelu – u doświadczonego trenera tańców swingowych amerykańskiego pochodzenia. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych turniejach, ostatnie lata spędził podróżując w poszukiwaniu własnych ścieżek edukacji tanecznej oraz samorozwoju. Miał spory wkład w budowanie środowiska tańców swingwych w Tel Avivie. Swoich uczniów stara się zarazić własną artystyczną kreatywnością, pomagając im odkrywać nowe horyzonty improwizacji czy komunikacji z partnerem. Skupia się na dawaniu metod zamiast gotowych rozwiązań. Zachęca do budowania własnych narzędzi wyrażania siebie w tańcu i muzyce.

O zajęciach:

Wprowadzenie do bluesa – przy akompaniamencie niezwykle nastrojowej muzyki amerykańskiego Deep South poznamy naturę bluesa, podstawowe rytmy i figury. W programie elementy footwork i zasady improwizacji opartej na visual connection oraz lead-follow, które dadzą uczestnikom nowe narzędzia do wyrażania siebie w tańcu.

Dips & tricks – warsztaty z tzw. efektów WOW, którymi można stuningować taniec. Skupimy się na figurach, jakie możemy wykonać w tańcu stosując kontrabalans. W programie sporo na temat one foot spin – jak trenować i uczyć poprawnie aby trik ten możliwy był do wykonania nawet przez początkujących. Pojawią się również wychylenia oraz rajdy, jak również kilka rad na temat tworzenia i poszukiwania własnych efektownych gadżetów w tańcu.

Edwin Rucki

BACHATA JAKO TANIEC SOCIALOWY

Tancerz, instruktor, trener. Tańczy od 26 lat, zaczynał od tańca towarzyskiego, potem doszedł Hip Hop i Dancehall a następnie Kizomba, Bachata i Salsa Kubańska. Założyciel Dirty Dance Studio w Mielcu.  Uczestnik I edycji “You Can Dance” i “Polish Qualification for Hip Hop International”
Zwolennik i propagator tańców socialowych, improwizacji w tańcu i swobodnemu prowadzeniu w parze. Uczy chłopaków jak dobrze prowadzić i dziewczyny jak skutecznie odczytywać sygnały od partnera.
Na co dzień szkoli się z różnych technik tanecznych i sportowych aby wzbogacać swój warsztat o nowe narzędzia pracy, i sposoby przekazywania wiedzy dzieciom i dorosłym.

O zajęciach

Figury obrotowe na przykładzie Bachaty (prowadzalne z każdą partnerką) – Leading and following w trzymaniu otwartym, czyli prowadzenie ciałem, chwyty, preparacje, wykończenia, a dla ambitnych zadanie z gwiazdką czyli akcenty, interpretacja muzyki, “taniec w parze” i sensualność w tańcu.

Development figur – od zera do bohatera czyli jak z basicowej figury zrobić coś WOW, co będzie cieszyło oczy. 

Przenikanie figur i technik tanecznych między stylami – na przykładzie figur obrotowych bachaty.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY!